فرودگاه هلسینکی رکوردی باورنکردنی در تعداد مسافران را ثبت کرد

1396/10/6

فرودگاه هلسینکی در حدود ساعت ۴ عصر روز ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۲ آذر ۱۳۹۶) به رکوردی باورنکردنی در تعداد مسافران دست پیدا کرد. ۱۸ میلیون نفر مسافر در این سال از فرورگاه هلسینکی، سفر کرده‌اند. با این سرعت رشد، در اوایل سال ۲۰۱۹ این عدد جادویی به ۲۰ میلیون نفر خواهد رسید.

مدیر فرودگاه، ویل هاپاساری از شرکت فیناویا (مسئول نگهداری و توسعه ۲۱ فرودگاه فنلاند) می‌گوید:

فرودگاه هلسینکی، با سرعت در حال رشد است. تعداد مسافران عبوری از فرودگاه در سال، تقریبا سه برابر جمعیت کشور فنلاند است. با این سرعت رشد، در اوایل سال ۲۰۱۹ ما انتظار عدد جادویی ۲۰ میلیون نفر را داریم.

رشد تعداد مسافران از تمام انتظارات فراتر رفته است. رشد روزافزون در فرودگاه دیده و احساس می‌شود. در ساعات اوج شلوغی، ترمینال‌های فرودگاه پر از مسافر است.

حدودا نصف مسافران فرودگاه هلسینکی، از کشور فنلاند هستند؛ بقیه آن‌ها از دیگر کشورها در این فرودگاه تردد می‌کنند. این رشد زیاد، ناشی از پروازهای بین اروپا و آسیا، به‌ویژه چین است. تعداد گردشگرانی که فنلاند را برای دیدن کلان‌شهر هلسینکی و پرواز به لاپلند انتخاب می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است.

آقای هاپاساری از موفقیت طرح توسعه فیناویا بر طبق برنامه زمانی، بسیار خشنود است.

وی می‌گوید:

ما توانستیم طرح افزایش فضای مسافران در فرودگاه هلسینکی و همچنین زیرساخت‌های مورد نیاز ترافیک هوایی را بر طبق برنامه زمانی، به خوبی مدیریت کنیم. در سال ۲۰۱۹، ما یک محوطه مرکزی خیره‌کننده در ترمینال ۲ که بسیار بزرگ است، افتتاح خواهیم کرد که شامل یک منطقه کنترل امنیت جدید، گیت‌های خروجی جدید در اسکله غربی فرودگاه، توسعه کنترل مرزی و همچنین ۷ گیت خروجی جدید در طرح توسعه ترمینال ۱ می‌شود.

شرکت فیناویا برای توسعه و گسترش فرودگاه هلسینکی، بیش از ۹۰۰ میلیون یورو (۴۵۰۰ میلیارد تومان) سرمایه‌گذاری کرده است. هدف از این سرمایه‌گذاری، تقویت زیرساخت‌های فرودگاه هلسینکی به عنوان قطب مسافربری میان قاره‌های اروپا و آسیا است. با وجود این طرح توسعه عظیم، خدمات‌رسانی به ۳۰ میلیون نفر مسافر در سال در فرودگاه هلسینکی محقق خواهد شد.

یک فرودگاه بین‌المللی رقابتی در فنلاند، برای اقتصاد کشور، نقشی مهم را ایفا می‌کند. ترافیک هوایی، یک المان اصلی برای ایجاد شغل و عامل مالیاتی مهمی است. در فنلاند، ترافیک هوایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم، سبب اشتغال‌زایی برای ۱۰۰ هزار نفر می‌شود و صنعت هوایی، حدودا ۲٫۵ بیلیون یورو در سال به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، به دولت، مالیات می‌پردازد.

توسعه و گسترش فرودگاه هلسینکی به صورت خلاصه

۱. ترمینال مسافربری، ۱۰۳ هزار مترمربع، گسترش خواهد یافت. این مساحت برابر با محوطه پارک سرگرمی لینانماکی (Linnanmaki) در هلسینکی است.

۲. مساحت کل فرودگاه هلسینکی تا اوایل سال ۲۰۲۰، به ۲۵۰ هزار متر مربع خواهد رسید. ترمینال آینده این فرودگاه، می‌تواند ۱۰ ساختمان پارلمان فنلاند را در خود جای دهد.

۳. تعداد گیت‌های عریض برای هواپیماهای بزرگ دو برابر خواهد شد (از ۸ عدد به ۱۶ خواهد رسید).

۴. ظرفیت بارگیری تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

۵. آپرن یا محوطه پارکینگ هواپیماها و مسیرهای تاکسی، با مساحتی بیش از ۴۵۰ هزار مترمربع، نوسازی خواهد شد. ابعاد محل ساخت و ساز این محوطه برابر با ۹۰ زمین فوتبال است.

فرودگاه در چندین جبهه گسترش خواهد یافت

۱. توسعه بخش ترمینالی که به پروازهای طولانی یعنی ترافیک هوایی غیر شینگن اختصاص دارد، از ۴ بخش جدید تشکیل شده است: محوطه گیت‌ها (در حال استفاده)، اسکله جنوبی (در حال استفاده)، اسکله غربی و محوطه مرکزی.

۲. چندین پارکینگ جدید برای هواپیماهای بسیار بزرگ و کوچک در آپرن، ساخته خواهد شد و مسیرهای تاکسی و دیگر زیر ساخت‌های مرتبط به ترافیک هوایی (بخشی از این طرح، هم‌اکنون در حال استفاده است)، گسترش خواهند یافت.

۳. بخشی از ترمینال که به پروازهای داخلی و اروپایی، خدمات ارائه می‌دهد، یعنی ترافیک شینگن، در ترمینال ۱ و ۲ گسترش خواهد یافت. توسعه ترمینال ۲ از یک ورودی کاملا جدید با تالارهای ورودی و خروجی و ترتیباتی برای حمل و نقل عمومی تشکیل شده است. ۷ گیت خروجی جدید نیز به بخش تازه ترمینال ۱ اضافه خواهد شد.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved