اولین ساحل گردشگری معلولین افتتاح شد

1396/9/19

افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا هستند که برای سفر کردن با مشکلات متعددی روبرو هستند. این مردم مانند افراد دیگر تمایل دارند تا بتوانند به هر جایی سفر کنند و البته این سفر با خدمات مخصوصی که برایشان تهیه دیده شده، آسان تر گردد. آن ها دوست دارند که بتوانند از میان مقاصد مختلف حق انتخاب داشته باشند. اما موضوع مورد بحث اینجاست که طبق تحقیقی توسط آمادوس، نیازهای این افراد در بخش های گردشگری عمومی در نظر گرفته نمی شود و بیشتر گردشگری معلولین را بخش های خصوصی اداره می کنند. در نتیجه گردشگری معلولین چیزی نیست که به راحتی برای افراد ناتوان جسمی در دسترس باشد.

در ۳۰ سال اخیر، سفر کردن یک انقلابی تلقی می شود که در میان میلیون ها نفر قابل دسترسی شده است. افزایش انتخاب های ارزان تر، گستردگی اینترنت و تاثیر آن در صنعت گردشگری و زیرساخت های موجود، باعث شده اند که مردم بتوانند انتخاب های بسیار متنوعی برای سفر کردن را نسبت به گذشته داشته باشند. همچنین می شود گفت که مردم نسبت به بیشتر زمان ها، مقصدهای متنوع تری را پیش رو دارند و به جاهایی سفر می کنند که کسی تا به حال به آنجا نرفته است. اما باز هم در این میان یک مسئله مهم وجود دارد که آن هم گردشگری معلولین است که طوری که انتظار می رود به آن توجه نشده است.

این تحقیق همچنین مشخص کرده است که این افراد مایلند به عنوان مسافران اصلی در نظر گرفته شوند. آنها انتظارات فراواقعی ندارند، بلکه صرفا می خواهند توانایی برنامه ریزی، جستجو، رزرو و خرید سفر را مانند هر کس دیگری داشته باشند. تحقیق اشاره شده به این منظور انجام شده که این بخش از صنعت توریسم که در حال رشد است، درک بیشتری از مسافران پیدا کند و همچنین آگاهی بیشتری نسبت به نیازهای گردشگری معلولین شفاف سازی شود.

برخی از دست آوردهای این تحقیق عبارتند از:

یکی از بزرگترین موانع گردشگری معلولین، نبود یا ناقصب بودن اطلاعات در دسترس است.

هنگامی که آن ها می خواهند مسافرت آنلاینی را رزرو می شود، ۵۳ درصد از پاسخ دهندگان می گویند که برای رزرو کردن نیاز به یک همراه دارند.

مسافران معلول به مسائل به طور فزاینده ای انتظار دارند که نیازهای آنها به عنوان بخشی از خدمات اصلی، به جای هزینه اضافی، در نظر گرفته شود.

حداقل سفرهای رضایت بخش برای این جمعیت، مربوط به ایستگاه های راه آهن است.

در عین حال، ارائه دهندگان خدمات اقامتی بالاترین امتیاز را در فراهم کردن خدمات مربوط به گردشگری معلولین دارند.

تغییر جهت یک محیط مسافرتی که برای همه قابل استفاده باشد نیازمند ابعاد متفاوتی است. در میان آن ها، ارتباطات مؤثرتری نیاز است که دسترسی به اطلاعات مربوط به گردشگری معلولین را راحت تر کند؛ همچنین خدمات پاسخگویی کاربردی، از جمله کارکنان آموزش دیده برای رسیدگی به نیازهای مختلف مسافران معلولین نیاز است. استانداردسازی محتوی در میان این صنعت نیز، به این امر کمک می کند. تحقیقات پیشنهاد می دهند که ارتباط بخش های خصوصی و دولتی برای این استاندارد سازی بسیار کمک کننده هستند تا بتوانند نیازهای زیرساختی و اساسی گردشگری معلولین را پایه گذاری کنند.

تقویت بخش گردشگری معلولین به این معناست که باید در همه مقصد ها این امر در نظر گرفته شده و به عنوان یک رویه ای عادی شناخته شود. زیرساخت ها باید در زمینه هایی مثل از میان بردن موانع سفر، شخصی سازی گزینه ها، به کاربردن فناوری برای بهبود تجربه خدمات مسافران و … تقویت گردند، تا جایی که مسافران خودشان بتوانند سفرشان را انتخاب، خرید و تجربه کنند.

ساحل گردشگری معلولین در کانکون مکزیک

مسافرت با معلولیت نیاز به تدارکات اضافی دارد، اما در کانکون مکزیک این چیزها کمی ساده تر شده است. ساحل کانکون با رمپ‌های مخصوص معلولین، صندلی های ساحلی و دیگر ویژگی های خود، اولین ساحل به منظور گردشگری معلولین است که به افراد ناتوان جسمی این مژده را می دهد که از دریا و ساحل مانند هر کس دیگری استفاده کنند.

این ساحل یک پروژه مهم برای شهرداری کانکون بود. مسئولین این پروژه گفته اند که »کانکون باید یک مقصد چند فرهنگی، جامع و مناسب برای همه مردم باشد و این شهر میزبان هرفردی فارق از شرایط فیزیکی، اجتماعی یا اقتصادی است«. شهردار کانکون در افتتاحیه این پروژه متن زیر را سخنرانی کرده است:

«این برنامه، گردشگری اجتماعی را برای مردم کانکون ترویج کرده است؛ زیرا کسانی که از میراث مکزیک ها مراقبت می کنند، حق دارند از آن بهره مند شوند. برای این، نیازهای همه افراد، به ویژه افراد معلول و سالخوردگان، باید در نظر گرفته شود تا بتوانند از دریا و امکانات ساحل بهره ببرند.»

این ساحل یک رمپ ۱۸ متری دارد که از پارکینگ به کنار ساحل می رسد تا برای افراد مختلف راحت تر در دسترس باشد. همچنین ویلچرهای آبی نیز برای آن هایی که نیاز دارند در آب راه بروند تعبیه شده است. این ساحل به این منظور درست شده است که افراد با ناتوانی های جسمی، برای سفر به کانکون احساس راحتی کنند. شهر همچنین شرکت های گردشگری معلولین دیگری نیز دارد که خدمات متنوعی را به این افراد ارائه می کنند.

  • کیوان پرواز

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved