برج خلیفه دبی

برج خلیفه آسمان خراشی است که در شهر دبی قرار دارد.همین برج های فوق مدرن دلیلی برای محبوبیت دبی میان گردشگران عادی و افراد مشهور در دنیا شده اند.

یکی از این زیبایی ها برج خلیفه است که ساخت آن حدود یازده سال پیش یعنی سال ۲۰۰۴ شروع شد و در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. در روز افتتاح برج شیخ محمد بن راشد آل مکتوم این برج رو به بهره برداری رساند و به احترام او نام خلیفه را برج گذاشته شد.اگر بخواهیم برج خلیفه را از نظر معماری بررسی کنیم باید بگوئیم برج چیزی حدود ۸۰۰ متر ارتفاع داد و با ۱۶۰ طبقه سر به آسمان کشیده است. هزاران آپارتمان مسکونی و اداری همراه با استخر و کتابخانه ای مخصوص اهالی برج ویژگی های آن هستند. یکی دیگر از ویژگی های برج خلیفه، وجود هتلی با ۱۶۰ اتاق در طبقه پایین آن است. داشتن بزرگ ترین بالکن، بیشترین طبقات، بلندترین آسانسور باربری، بلند ترین برج در دنیا و …همگی ازویژگی های این برج هستند که آن را در دنیا معروف ساخته اند. این برج توسط شرکت آمریکایی سام با ترکیبی از معماری اسلام و صحرا طراحی شده است، در این طراحی ار گل صحرایی استفاده شده است. علاوه بر ظاهر زیبایی که این طرح دارد نیرویی که باد در طبقه های فوقانی وارد می کند را نیز مهار می کند. نکته محیط زیستی که در مورد این برج مورد توجه است، سیستم خنک کننده پیشرفته آن است، رطوبت به همراه هوای گرم دبی وارد این سیستم می شود و حجم بسیاری از بخار آب از راه کندانسور وسیله های خنک کننده به مایع مبدل می شود. حجم این آب بسیار است و در سال برای موارد مختلفی مصرف می شود.در بیرون برج یک فواره 217 میلیون دلاری قرار دارد که طراحی شرکت WET Design است و توانایی پرتاب آب به ارتفاع 150 متری را دارد.این فواره با داشتن 6600 لامپ در 50 رنگ مختلف مناظری زیبا در محوطه بیرون برج خلیفه ایجاد می‌کند.

نکات جالبی درباره برج خلیفه

برای مقابله کردن برج با باد در ارتفاع هشتصد متری ۴۰ بار تست تونل باد روی آن انجام شده است.

از آنجائیکه برج خلیفه بسیار بلند و بزرگ است چیزی حدود ۲۶ هزار شیشه برای پنجره هایش را داراست که تمیز کردن آنها شاید دو ماه زمان ببرد! برای تمیز کردن شیشه ها از بالابرهای مخصوصی استفاده می کنند.

در برج خلیفه چندیدن آسانسور وجود دارد که با ورود به آنها می توانید نمای بیرون را ببینید و نکته ی جالب آن سرعت ده متر بر ثانیه اش می باشد.

برج خلیفه دارای ۵۸ آسانسور و چندپله برقی است که دائما بارهای سنگین را به طبقات برج می برند.

آسانسور باری برج می تواند وزنی حدود شش هزار کیلوگرم را بالا ببرد.

برج خلیفه از ۳ بخش ساخته شده است و تمامی بخش های آن در برابر بادهای شدید و تغییرات بالای دما و فشار مقاوم هستند.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved