تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر در کشور گرجستان است. این شهر در دو طرف رود متکواری قرار داشته و جمعیتی حدود 1.500.000 ( یک میلیون و پانصد هزار ) نفر در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان بنیان‌گذاری شده و به سبب چشمه‌ های آب گرم آن، (تْبیلیسی) مشتق از واژه (تْبیلی) که به معنای گرم است، منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس نام گرفته.

تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته و موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطه اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند. تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی ازمعماری قرون وسطی، معماری کلاسیک جدید و معماری استالینست است.

تفلیس در طول تاریخ سکونت گاه مردم مختلفی با نژاد ها، فرهنگ ها و مذهب های مختلف بوده، ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب شمار میرود.

حمل و نقل عمومی در تفلیس

مترو : تفلیس دو خط مترو دارد که از ساعت 7 صبح تا نیمه شب کار می کند. همه علائم در مترو به گرجی و انگلیسی نوشته شده است.

در داخل قطارها، نام هر ایستگاه هم به گرجی و هم به انگلیسی گفته می شود. به ندرت داخل قطار نقشه ها را می بینید و بهتر است نقشه مترو را همراه خود داشته باشید تا در سوار یا پیاده شدن اشتباه نکنید.

هزینه سفر با مترو در تفلیس 80 تتری است اما شما مجبورید کارت مترو مانی تهیه کنید که هزینه آن 2 لاری است. این کارت قابلیت شارژ کردن دارد و برای سفر با اتوبوس، مترو و مارشوتکا استفاده نمایید .

اتوبوس (آوتوبوسی): اتوبوس های شهری در تفلیس زرد رنگ هستند و معمولا شماره و مسیر رفت و برگشت آنها بر روی تابلویی در جلوی شیشه اتوبوسها به زبان گرجی نوشته شده است. به تازگی در خیابان های اصلی شهر، بوردهای الکتریکی در ایستگاه های اتوبوس نصب شده است که زمان تقریبی ورود اتوبوس، شماره اتوبوس و مقصد آن به زبان انگلیسی و گرجی مشخص شده است. هزینه سفر با اتوبوس های شهری 50 تتری است. اگر کارت مترو مانی نداشته باشید .مجبور هستید دقیقاّ 50 تتری به راننده بپردازید چرا که عمدتا پول خرد ندارند. حتما بلیط های صادر شده در اتوبوس را نگه دارید چون میبایست آن را به مامور کنترل بلیط ها نشان دهید.

مینی بوس (مارشوتکا) : مارشوتکاها نیز همانند مینی بوس ها یا ون ها در ایران هستند و هر جا بخواهید می توانید سوار شوید و هر جا بخواهید می توانید بگویید (گاچه رت) به معنای بایست، و پیاده شوید. هزینه سفر با این ون ها 80 تتری است و میتوانید از کارت های مترو مانی در ون های جدید استفاده نمایید.

تاکسی : تاکسی ها در تفلیس تاکسی متر ندارند. یکی از مسایل جالب در مورد رانندگان تاکسی در تفلیس این است که معمولا در پیدا کردن آدرس مهارت ندارند (البته به جز هتل های معروف و یا مقاصد توریستی) نکته جالب و قابل توجه دیگر اینکه عمدتا رانندگان تاکسی، پول خرد ندارند و اگر شما هم پول خرد نداشته باشید و به این معناست که می بایست زمانی را برای خرد کردن پول از دست بدهید، چون در تفلیس به راحتی پول شما را خرد نمی کنند. گرجی ها به پول خرد (خوردا) می گویند.

در نظر داشته باشید که هزینه سفرهای داخل شهری، معمولا بین 3 تا 10 لاری است، مگر آنکه بخواهید به فرودگاه بروید.

توجه کنید که قبل از آنکه سوار تاکسی شوید حتماّ هزینه را با راننده تمام کنید. معمولا راننده ها وقتی مسافر خارجی ببینند، قیمت بالایی درخواست می کنند. بنابراین حتما چانه بزنید و قیمت را پایین بیاورید.

95/2/6

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved