به زوگدیدی ، شهری آرام و ناشناخته در گرجستان سفر کنیم

1397/2/29

‏در گوشه و کنار کشور گرجستان شهرهای کوچک و آرامی وجود دارند که برخی از آنها پشت شهر تفلیس پنهان شده اند. بیشتر گردشگرانی که به گرجستان سفر می کنند شهر تفلیس را می شناسند و همین مساله انتخاب کشور گرجستان را بعنوان مقصدی که می توان دوباره به آن سفر کرد دشوار می سازد چرا که بسیاری از افراد نمی دانند در سفر بعدیشان به گرجستان از چه جاهایی دیدن کنند. از آنجایی که اغلب پروازها به شهر تفلیس ختم می شود.

زوگدیدی شهری در غرب گرجستان واقع شده است که در منطقه تاریخی سامرگرلو قرار گرفته است. این شهر در فاصله 318 کیلومتری غرب تفلیس قرار گرفته است و 30 کیلومتر از دریای سیاه فاصله دارد و در ارتفاع 110 متری از سطح آب واقع شده است.

نام زوگدیدی در ابتدا در قرن 17 به روی این شهر گذاشته شد ، نامی که به معنای " تپه بزرگ " است . این نام بخاطر تپه بزرگی که سمت شرق شهر قرار دارد به روی این شهر گذاشته شده است. بین قرن 17 تا 19 ، زوگدیدی یک مرکز فرهنگی و سیاسی مهم در گرجستان محسوب می شد.

طی جنگ کریمه ( بین سالهای 1553 تا 1556 ) ، شهر زوگدیدی توسط عثمانی ها تصاحب شد اما در اوایل سال 1556 به رهبری پرنس گریگول دادیانی ، این شهر دوباره به دست گرج ها افتاد. شهر زوگدیدی در طول تاریخ بارها مورد هجوم عثمانی قرار گرفت به طوری که در دوره ای در اثر حمله عثمانی ها کاملا سوخته و نابود شد. اما امروزه همچنان می توان چهره قدیمی شهر را در زوگدیدی دید. از جمله این جاذبه ها می توان به کاخ و موزه دادیانی و کاخ ملکه ، کلیسای جامعه و کلیسای Matskhvar-kari اشاره کرد.

شاید بتوان به جرات گفت کاخ دادیانی ( Dadiani Palace ) مهم ترین جاذبه شهر از لحاظ تاریخی و معماری است.موزه ی این کاخ یکی از قدیمی ترین موزه های منطقه قفقاز به شمار می رود که امروزه بیش از 41000 شی از دوران باستان تا قرن 19 در این موزه به نمایش گذاشته شده است. یکی از مهم ترین آنها ماسک مرگ ناپلئون است که قدمت آن به سال 1833 باز می گردد.

در گذشته مرسوم بود بعد ازمرگ یک پادشاه ماسکی از چهره ی مرگ او ساخته شود. ترکیبی از موم و گچ به روی صورت ناپلئون گذاشته شد و پس از شکل گیری از روی صورت او برداشته شد که به آن ماسک مرگ ناپلئون می گویند. هرچند از ماسک اصلی که در تاریخ 7 می 1821 ، یک روز و نیم پس از مرگ ناپلئون ، ساخته شده بود کپی های متعددی در دوره های مختلف ساخته شد.

شاید زوگدیدی خیلی شهر توریستی نباشد و به غیر از این کاخ تماشایی در خود شهر دیدنی های متعددی وجود نداشته باشد اما حتما میتوانید در نزدیکی شهر و در منطقه سامرگرلو می توانید جاذبه های زیبایی بیابید.

پارک ملی کولختی از محلی برای برگزاری تورهای قایق سواری در دریاچه Paliastomi و رودخانهPichori است. همچنین تورهایی برای آموزش درباره طبیعت منطقه و تماشای پرندگان نیز برگزار می شود.

دریاچه Tobavarchkhili که در یک منطقه کوهستانی واقع شده است به دریاچه کریستالی شهرت دارد که این نام بخاطر آبهای زلال و شفاف این دریاچه به آن داده شده است.

از تفلیس به راحتی می توان با قطار به زوگدیدی رفت و از آنجایی که زوگدیدی در مسیر شهرهای مستیا و سوانتی قرار گرفته است اغلب گردشگران در این مسیر ساعاتی را به بازدید از زوگدیدی و کاخ شهر می گذرانند. اما با فاصله کمی که بین زوگدیدی و تفلیس وجود دارد ، این شهر می تواند مقصد خوبی برای گردش یک روزه خارج از شهر تفلیس باشد.

 • حمام سولفور گرجستان

  حمام سولفور گرجستان

  از قدیم الایام چشمه های آب گرم یکی از بهترین منابعی بوده اند که مردم از آن ها برای آب تنی و چه بسا برای رفع بیماری هایشان استفاده می کرده اند به طوری که در هر کشور چند تا از این چشمه های درمانی وجود داشته باشد.

  مجسمه مادر گرجستان نفلیس

  مجسمه مادر گرجستان نفلیس

  موزه ملی گرجستان تفلیس

  موزه ملی گرجستان تفلیس

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved