دانشگاه دولتی مسکو

«دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسکو» (The Lomonosov Moscow State University) از دیدگاه بسیاری از دانشجویان یکی از بلندترین ساختمان آموزشی در جهان است که دارای معماری فوق‌العاده و بی‌نظیر است.

دانشگاه دولتی مسکو قدیمی‌ترین دانشگاه روسیه است. این دانشگاه در سال ۱۷۵۵ با همت و تلاش دانشمند برجسته میخائیل لامانوسوف تاسیس گردید. انستیتوها و دانشکده‌های این دانشگاه از اعتبار بین‌المللی برخوردارند.

دانشگاه دولتی مسکو نه تنها جزء ده دانشگاه برتر جهان می‌باشد بلکه در بین دانشگاه‌های غیر آمریکایی پس از دانشگاه سوربن فرانسه، مقام دوم را دارا است.

در حال حاضر در دانشگاه دولتی مسکو بیش از ۲۸۰۰۰ دانشجوی کارشناسی دوره‌ دکترا، حدود ۲۰۰۰ دانشجوی خارجی و بیش از ۵۰۰۰ متخصص مشغول به تحصیل هستند. حدود ۴۰۰۰ استاد و نزدیک به ۵۰۰۰ متخصص، آموزش دانشجویان را انجام می‌دهند. دانشگاه دولتی مسکو نقش مهمی در ترویج علم و دانش داشته است و تنها در نیمه‌ی دوم قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، با ابتکار و همیاری این دانشگاه، موزه‌های بزرگی نظیر پلی تکنیک، تاریخ، جانورشناسی، انسان شناسی، هنرهای زیبا، موزه‌های هنرهای تجسمی الکساندر پوشکین تاسیس شد. در حال حاضر دانشگاه دولتی مسکو دارای ۲۲ دانشکده، کالج و انستیتوهای تحقیقاتی شامل : دانشکده‌های ریاضی-مکانیک، کامپیوتر و سیبرنتیک، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، خاک شناسی، جغرافیا، زمین شناسی، علوم پایه، پزشکی، تاریخ، زبان شناسی، زبان‌های خارجی، فلسفه، جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد، حقوق، روزنامه‌نگاری، آموزش نظامی، انستیتوهای آسیا و آفریقا، امور اداری و تحقیقات اجتماعی و کالج عالی علوم مواد می‌باشد. همچنین در این دانشگاه هشت پژوهشگاه علمی و تحقیقاتی در رشته‌های مکانیک، فیزیک هسته‌ای، فیزیک ذرات بنیادی، نجوم، مرکز آمار، بیولوژی فیزیکی و شیمیایی، انسان شناسی و فرهنگ جهانی نیز به فعالیت‌های تحقیقاتی می‌پردازند.

این دانشگاه دارای بیش از ۶۰۰ ساختمان در مسکو و نقاط مختلف روسیه است و علاوه بر این دو مرکز تحقیقاتی در شهر کریمه در کنار دریای سیاه دارد که دانشجویان علوم طبیعی و زیست شناسی در تعطیلات تابستانی جهت گذراندن دروس عملی و تحقیقاتی به این مراکز هدایت می‌شوند. ساختمان مرکزی دانشگاه – که یکی از ۷ آسمانخراش مشهور مسکو به شمار می‌رود – واقع در تپه‌های وارابیف – در ۱۰ کیلومتری شمال غربی کرملین قرار دارد. این ساختمان ۳۶ طبقه قریب ۲۴۰ متر ارتفاع دارد. میل برج که بر روی آن نصب شده ۵۸ متر ارتفاع دارد.

این ساختمان و ضمایم آن (‌باغ تحقیقات کشاورزی، ورزشگاه و پارک ) حدود ۳۲۰ هکتار مساحت دارد. در آن تمام امکانات لازم برای تحصیل و رفاه دانشجویان از قبیل سالن‌های سخنرانی، کنفرانس، سینما و تئاتر، پست، تلگراف و تلفن، بانک، رصدخانه، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه، ۵۹ سالن مطالعه، رستوران، خوابگاه، ۲ کلینیک، داروخانه و فروشگاه‌های متنوع، سالن‌های ورزشی شامل ۱۲ سالن تمرین، دو استخر سرپوشیده شنا و زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال، بیس‌بال و تنیس، پیست اسکی، سالن‌های کشتی و سالن سرپوشیده دو میدانی است.

در ساختمان اصلی دانشگاه مسکو۶۰۰۰ اتاق وجود دارد و از ۶۸ آسانسور برای بالا و پایین رفتن افراد استفاده می‌شود. این ساختمان علاوه بر آن که به عنوان بخش اداری، آموزشی و خوابگاه دانشجویان کاربرد دارد، ۱۸۴ آپارتمان دو و سه و چهار اتاقه آن نیز به استادان اختصاص داده شده است.

زبان آموزشی در دانشگاه دولتی مسکو روسی است و علاوه برآن برخی از واحدهای درسی به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند.

شروع ترم‌های تحصیلی اول سپتامبر و هفتم فوریه و مدت زمان تحصیل در این دانشگاه‌ها به شرح زیر است :

دوره‌ پیش دانشگاهی ۱ سال

دوره‌ کارشناسی ۴ سال

دوره‌ کارشناسی ارشد ناپیوسته ۲ سال

دوره‌ دکتری ناپیوسته ۳ سال

دوره‌ دکتری پزشکی ۶ سال

هزینه‌ی سالانه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه نیز متناسب با رشته‌های مختلف و متفاوت است.

دانشجویان دانشگاه دولتی مسکو

دانشجویان پس از ورود به مسکو به مدت یکسال در دوره مقدماتی زبان روسی ( پادفکت ) مشغول به تحصیل می شوند.( این دوره را می توان به صورت فشرده ۶ ماهه و یا بصورت طولانی تر یعنی یکسال و نیم گذراند. )

دانشجویان می بایست به محض ورودبه مسکو گذرنامه خود راتحویل دانشگاه داده تا اقامتشان ثبت گردد. ( در غیر اینصورت شامل جریمه می گردند ) و نیز می بایست گذرنامه و مدارک اقامت را همیشه به همراه داشته باشند.

دانشجویان باید ۲ هفته قبل از اینکه اقامتشان پایان یابد گذرنامه خود را برای تمدید اقامت به دانشگاه تحویل دهند ، در غیر اینصورت شامل جریمه یا دیپورت خواهند گردید.

دانشجویان می بایست از اموال خود ( پول و گذرنامه ) به دقت نگهداری نمایند.درب خوابگاه های دانشجویی در ساعات ۲۴ الی ۵ صبح بسته می باشد. دانشجویان می بایست در ساعات دیروقت شب از حضور و تردد در مکان های پر خطر و خلوت جداً بپرهیزند.

در خوابگاه دانشجویان می بایست طبق مقررات دانشگاه و خوابگاه رفتار نموده و توجه کنند تکرار بی نظمی موجبات اخراج از خوابگاه و دانشگاه را برایشان فراهم می آورد.

در ابتدای ورود دانشجویان به شهر مسکو ، در مسیر فرودگاه تا دانشگاه نماینده مؤسسه کلیه اطلاعات لازم را به دانشجویان ارائه نموده و دانشجو لازم است به گوشزد های نماینده باتجربه مؤسسه با کمال دقت گوش فرا دهد و به آنها عمل نمایند.

هزینه دانشگاه های مسکو با خوابگاه حدوداً بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار می باشد. لازم بذکر است هزینه تحصیل در رشته های هنری ( موسیقی ، کارگردانی ، نقاشی ) و دانشگاه دولتی مسکو آرشییتکت مارخی بیشتر می باشد.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved