زالی پای، روستایی با گل های نقاشی

روستای زالی پای که معروف به سرزمینی با گل های نقاشی است در جنوب شرفی لهستان قرار دارد.

روستای زالی پای که معروف به سرزمینی با گل های نقاشی است در جنوب شرفی لهستان قرار دارد.

زنان در این روستا معمولا خانه های خود را با کشیدن گل بر روی دیوار تزیین می کنند. این یک سنت دیرینه در میان اهالی این روستاست. جالب اینجاست بدانید طرح هایی که این زنان روستایی میکشند بسیار پیچیده و با رنگهایی شاد است. نکته جالب دیگر این است که این طرح ها فقط مختص خانه هایشان نیس بلکه هر مکان دیگری مثل نمای کلبه ها، چاه آب، پنجره ها، آشیانه سگها و حتی سقف خانه ها یشان را نیز به این طریق تزیین می کنند.

گویند این سنت از زمانی که دوده های اجاق دیوارها را سیاه می کرد پیش آمد. چرا که زنان روستایی سعی می کردند به هر نحوی دوده ها را پاک کنند بعد از مدت زمانی دیدند بهترین روش رنگ کردن این دوده هاست.

زنان روستایی در ابتدا با رنگ های طبیعی با فرمولی خاص می ساختند و قلموی آنها نیز از جنس دم گاو بود.

اگرچه با پیشرفت تکنولوژی امروزه دیگر خبری از دوده و ... نیست اما مردم زالی پای هنوز این سنت را دارند. زنان زولی پای این کار را در زمان اوقات فراغت خود انجام می دادند. خانه ی فلیشیا کوریلوا قدیمی ترین خانه نقاشی شده در این روستاست.او خانه خود را با طرح های زیبا و گیچیده ای تزیین کرده است. این خانم در اوایل قرن بیستم زندگی می کرده است. امروزه این خانه به موزه تبدیل شده است.

در روستای زالی پای، امروزه مسابقات سالانه ای برگزار می شود که تماشاگردان و گردشگران زیادی را از مناطق مختلف به سوی این روستای دور افتاده می کشاند. این مسابقه که معمولا بین زنان روستایی شکل میگیرد به این صورت است که زنان با کشیدن طرح های نو و بدیع به رقابت با یکدیگر می پردازند.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved