مسجد حاجی بایرام آنکارا ( Hacı Bayram Mosque )

آنکارا یکی از شهرهای دیدنی در ترکیه است که می توان اقسام مختلف جاذبه های گردشگری را در آن دید. خوشبختانه جاذبه های ترکیه از نظر اسلامی تا حدودی قوی تر از سایر مکان ها است. به عنوان مثال مسجد ها را می توان در زمره برترین جاذبه های این کشور نیمع آسیایی و نیمه اروپایی دانست. مسجد های مشهور ترکیه در سراسر آن وجود دارند اما در آنکارا مهم ترین مسجد شاید مسجد حاجی بایرام باشد.

درباره مسجد حاجی بایرام

قدمت مسجد حاجی بایرام آنکارا به دوره عثمانی و نیمه اول قرن پانزدهم میلادی بر می گردد این مسجد به همراه مسجد کوجاتپه آنکارا از شناخته شده ترین مساجد این شهر به شمار می آیند که بیشتر گردشگران تور ترکیه بازدید از این مسجد را در برنامه ی سفر خود قرار می دهند.

مسجد حاجی بایرام در بخش اولوس آنکارا بعد از معبد معروف آگوستوس واقع شده و دسترسی به آن از طریق اتوبوس و مترو امکان پذیر می باشد . این مسجد که از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می گردد به دست معمار معروف عثمانی ، سینان طراحی و ساخته شده و در گذر زمان بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته تا امروزه به عنوان یکی از جاذبه های توریستی آنکارا مورد بازدید گردشگران قرار گیرد . با توجه به اصلاحاتی که روی این مسجد انجام شده مسجدی که امروزه در این مکان پا بر جاست بیشتر مشخصه هایی از مساجد اواخر قرن 17 و قرن 18 را نمایش می دهد تا مکانی با معماری قرن 15، احتمالا به خاطر تغییراتی که توسط یکی از نوه های حاجی بایرام ولی در سال 1714 داده شده می باشد.

معماری مسجد حاجی بایرام

عملیات ساخت مسجد حاجی بایرام آنکارا در سال 1427 کلید خورد و بعد از دوره ای حدودا یک ساله در 1428 به بهره برداری رسید و امروزه به عنوان نمونه ای از معماری عثمانی در پایتخت ترکیه از محبوبیت ویژه ای در میان شهروندان ترکی و گردشگران تور آنکارا برخوردار می باشد . توجه داشته باشید که در اطراف مسجد چندین مقبره و پارک وجود دارد که علاقه مندان از این اماکن نیز می توانند بازدید کنند . مسجد تاریخی Hacı Bayram که از جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد 20 متر طول و 20 متر عرض دارد . این مسجد دارای تک مناره ای با 50 متر بلندی است و ارتفاع بیرونی گنبد آن 30 متر می باشد . مسجد حاجی بایرام علاوه بر معماری جذاب دارای طراحی داخلی زیبائی است که از جذاب ترین بخش های بازدید به شمار می آید این مسجد با سقف های چوبی ، کاشی های زیبا و آجرهای سبز رنگ تزیین شده است . ه در شب با وجود نورپردازی های متعدد، زیبایی آن دو چندان شده و بازدید در شب بسیار لذت بخش تر خواهد بود.

همانگونه که بیان شد در اطراف مسجد چندین مقبره وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به مقبره حاجی بایرام ولی اشاره نمود . حاجی بایرام ولی صوفی سرشناس و برجسته و بنیانگذار فرقه بایرامی بوده که بین سال های 1352 تا 1430 می زیسته است ، که نمایانگر مقبره های قرن 15 می باشد .

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved