مسجد حسن دوم کازابلانکا

ساخت مسجد حسن دوم در سال ۱۹۹۳ تکمیل شد. این مسجد سنگ مرمری در خط ساحلی اقیانوس اطلس قرار دارد.

مسجد برای نمازهای روزانه و مراسم نماز جمعه به روی تمام مسلمانان باز بوده و غیر مسلمانان نیز می‌توانند با تورهای هدایت‌ شده‌ای به زبان انگلیسی که به دفعات در روز اجرا می‌شوند از اینجا بازدید کنند. برجسته‌ترین ویژگی مسجد حسن الثانی، مکان دیدنی و جذاب آن مشرف بر اقیانوس اطلس است. بخشی از زمین مسجد از شیشه درست شده تا عبادت کنندگان بتوانند مستقیماً بر روی دریا سجده کنند. متأسفانه این امکان تنها برای مصارف سلطنتی بوده و افراد عادی نمی‌توانند از آن استفاده کنند. سقف مسجد طوری طراحی‌ شده که در صورت دلخواه بتواند به حالت کشویی جمع شود. درواقع طبق آرزوی حسن دوم، آسمان خدا با اقیانوس پیوند داده می‌شد.

معماری

در خط ساحلی، کمی بالاتر از بخش شمالی شهر قدیمی (مدینه) در کازابلانکا، مسجد حسن دوم، رو به سوی شهر دارد. این مسجد که ساخت آن در سال 1993 پایان یافت، دومین مسجد بزرگ دنیا است. همچنین مناره های آن، با 200 متر ارتفاع، بلندترین مناره های دنیا لقب دارند. تالار عبادت کنندگان یا شبستان مسجد، گنجایش 25000 نفر نمازگزار را دارد و با احتساب فضای حیاط می توان 80000 نفر را در این مسجد جای داد. این درحالی است که هر سانتی متر از بنا با جزئیات زیبایی از هنر اسلامی تزئین شده است. محل قرارگیری این مسجد بسیار دراماتیک است، جایی در میان صخره های ساحلی روبروی اقیانوس! غیر مسلمان ها می توانند از مسجد در قالب تورهای گردشگری بازدید کنند. تورهایی که از ورودی غربی مسجد، چندین بار در روز آغاز می شود.

مناره ۲۱۰ متری مسجد بزرگ، بلندترین سازه مراکش و بلندترین مناره جهان به‌حساب می‌آید. در شب پرتوهای لیزر از بالای مناره به سمت مکه تابانده می‌شوند تا راه را به سمت خدا نشان دهد. این سازه به‌طوری طراحی‌شده که در برابر زلزله مقاوم بوده، زمین‌ها سیستم گرمایشی داشته و درهایش الکترونیکی هستند. محل اقامه نماز در عقب مسجد، فضایی بزرگ با فرش قرمز است. در پایین پله‌ها حمام‌های ترکی و فواره‌هایی برای وضو و شستشو وجود دارند.

سبک معماری مسجد حسن الثانی یادآور تأثیرات مورها بوده و تصویری از الحمرای اسپانیا را به ذهن می‌آورد. طاق‌های نعل اسبی در بیرون و درون بنا و دیوارها و ستون‌های داخلی به زیبایی با نقوشی پیچیده حکاکی شده‌اند.

تاریخچه

هدف از ساخت مسجد حسن دوم این بود که مسجد در تولد ۶۰ سالگی شاه حسن دوم در سال ۱۹۸۹ به اتمام برسد اما پروژه تا ۳۰ آگوست سال ۱۹۹۳ ادامه پیدا کرد. هزینه پروژه ساخت مسجد حدود ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود و میزان قابل توجهی از این مبلغ توسط مردم تأمین گردید. یکی از فایده‌های جانبی کمک‌های مردمی برای ساخت مسجد، کاهش موقتی ذخایر پولی مراکش و پایین آمدن تورم بود. تقریباً تمام مواد و مصالح مصرفی مسجد حسن الثانی از خود مراکش تأمین و تنها ستون‌های گرانیتی سفید و لوسترهای شیشه‌ای از ونیز وارد شدند.

بیش از ۶۰۰۰ استاد صنعتگر و هنرمند مراکشی برای تزئینات به کار رفته در کل سازه همکاری کردند. زمانی که ساخت مسجد حسن دوم از آخرین مهلت خود در اوایل دهه ۱۹۹۰ رد شد، ۱۴۰۰ مرد در روز و ۱۰۰۰ نفر در شب کار می‌کردند تا این پروژه وسیع به اتمام برسد.

میشل پینسیو

میشل پینسیو(Michel Pinseau) معمار فرانسه طراحی و معماری این مسجد را برعهده داشت. دیوارهای مسجد حسن از بتون و مرمر ساخته شده و محوطه داخل آن دارای ستونهای مرمری و گنبدی با حکاکی چوب است و دیوارهای داخلی آن از گچ بری‌های بسیار زیبا برخوردار است. محوطه مرکزی مسجد داری سقفی است که می‌توان آن را باز و بسته کرد.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved