میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی (به گرجی: თავისუფლების მოედანი "تاویسوپْلِبیسْ مُئِدانی") میدانی در شهر تفلیس است .

تاریخچه

میدان آزادی تفلیس (Freedom Square) که با نام "یروان، Ervan" نیز شناخته می شود، واقع در شهر تفلیس در کشور گرجستان می باشد. همان میدانی است که قبلاً میدان پاسکوویچ یریوانسکی Paskevich Yerevanski نامیده می شد و بعدا میدان لنین و در آخر میدان آزادی نام گرفت. پاسکوویچ یروانسکی یک سرهنگ روسی بود و این عنوان را به خاطر تسخیر شهر ایروان برای امپراطوری روسیه دریافت کرد . در مجاورت کناره شرقی میدان آزادی فضای باز کوچک با یک فواره موجود است .

بین مجسمه پوشکین و آن فواره ، "کامو" به خاک سپرده شده است. کامو یک شخصیت معروف انقلابی بود ولی حالا سنگ قبرش در آن مکان مدفون شده و نامعلوم است .

در سال 2005 جشنی به مناسبت شصتمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در این میدان برگزار شد، جمعیتی معادل ۱۰۰۰۰۰ نفر به این جشن آمده بودند و مهمان ویژه این جشن جورج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا نیز در این مراسم حضور داشت که عده ای نیز قصد ترور او را داشتند ولی این عملیات ترور ناموفق ماند.

میدان آزادی امروزی

در سال 2006 مجسمه یاد بود آزادی که معمولا به نام جرجیس مقدس (St. George) شناخته می شود در مرکز این میدان ساخته شد و کار طراحی آن را مجسمه ساز مشهور گرجستانی زوراب تسره تلی (Zurab Tsereteli) بر عهده گرفت؛ این اثر زیبا از سنگ گرانیت و ترکیبی از طلا و برنز ساخته شده و دارای ارتفاعی در حدود ۳۵ متر است به نحوی که به راحتی در بسیاری از نقاط شهر تفلیس این مجسمه زیبا دیده می شود؛ این میدان به عنوان نمادی برای آزادی و استقلال کشور گرجستان اختصاص یافت.

موقعیت میدان آزادی

در مجاورت قسمت شمالی میدان آزادی یک فضای باز کوچک با یک فواره آب وجود دارد و همچنین یک مجسمه نیم تنه از الکساندر پوشکین (Alexander Pushkin) در این مکان ساخته شده است. از جمله ساختمان های مهمی که در اطراف این میدان به چشم می خورد، می توان به ساختمان شهرداری تفلیس، دفتر بانک مرکزی گرجستان و همچنین ادارات دولتی دیگری اشاره کرد. در نهایت نام شش خیابان مهمی که به میدان آرادی منتهی می شوند عبارتند از: ۱-خیابان پوشکین

۲- خیابان راستاولی

۳- خیابان لسلیدز

۴- خیابان شالوا دادیانی

۵- خیابان گالاکشن

۶- لئونیدز

در كنار ميدان آزادي ايستگاه مترو براي دسترسي راحتتر به آن قرار داده شده است. همچنين هتل بزرگ و معروف ماريوت نيز در اين ميدان شعبه دارد.

برای اطلاع از نرخ تور تفلیس کلیک کنید.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved