کاخ توپ کاپی استانبول ( Topkapı Palace )

کاخ توپ کاپی یکی از بزرگ ‌ترین و محبوب ‌ترین مراکز برای بازدید گردشگران در استانبول است.

تاریخچه

کاخ توپ کاپی در بین سال‌های ۱۴۶۶ و ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم (sultan Mehmet II) ساخته ‌شده است. ساخت این بنا بر روی یک ‌شبه جزیره کوچک ساخته ‌شده است و در سمت شمالی آن دماغه طلایی و در جنوب آن نیز دریای مرمر قرار دارد؛ در سمت شمال شرقی این بنا نیز تنگه بسفر (Bosphorus) قرار گرفته است که موجب می‌شود تا نمایی زیبا از سمت آسیایی این منطقه نیز برای این کاخ مهیا شود. این کاخ در بازه زمانی قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی، مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی به ‌حساب می‌آمد و این شرایط تا زمان ساخت کاخ دلما باغچه (Dolmabahce Palace) در کنار دریا ادامه داشت.

مکانی که برای کاخ توپکاپی در نظر گرفته شده بسیار منحصربفرد است ، هزار سال پیش نیز امپراطوران بیزانسی این زمین را برای قصرهای خود انتخاب کرده بودند . این کاخ در شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا ) قرار دارد و این شبه جزیره میان گلدن هورن و دریای مرمره قــــــــــــــرار دارد . این قصر در مجموع یک شهر کوچک ۵۰۰۰ نفری را تشکیل میداد .بعد از احداث قصرهای دولمه باغچه و ییلدیز پادشاهان عثمانی به این قصرها اننقال و دولمه باغچه را محل اداری کردند اما این قصر اهمیت خود را هیچ زمان از دست نداده و سالانه امپراتوران برای دیدن قصر ، کلکسیونها و اشیای مفدس قصر به اینجا می آمدند و حساسیت ویژه ای در حفظ این اشیای داشتند. امروزه نیز این قصر از مکانهای جالب و دیدنی استانبول است که بازدید از آن برای عموم مردم و هنرمندان است و سالانه چندین بار موضوع بحث در محافل علمی دنیا می شود .

کاخ توپ کاپی که از دیدنی های استانبول است ، بخشهای متنوعی برای بازدید دارد و دیدنی های کاخ توپقاپی استانبول برای اکثر مردم جذاب است . در زیر می توانید با این بخشها آشنا شوید :

قصر مجیدیه کاخ توپکاپی استانبول

کتابخانه کاخ توپقاپی استانبول

موزه کاخ توپکاپی استانبول

قصر مجیدیه کاخ توپکاپی استانبول

قصر مجیدیه فقط یکی از قصرهای کوچک اطراف توپکاپی ست . این قصر در میان قرون وسطی و زمان معاصر قرار دارد و می تـــــــــواند نشانگری از تاریخ معماری قصر سازی رومی ، بیزانسی و اسلامی باشد . این قصر چه از نظر معماری و چه از نظر حجم موزه ها چه از نطر اهمیت اشیای گران قدرش از مهمترین موزه های دنیا است . معماری داخلی آن بسیار زیباست و کیفیت آن کاملا حفظ شده است. این کاخ یک کمپلکس کامل است و دارای حیاط زیبا و بزرگی نیز است. در کمپلکس یک چشمه آب زیبا از چشمه های استانبول هم موجود است. این کاخ که سالانه بیش از ۵ میلیون زیارت کننده دارد دارای منظره زیبایی نیز است .

کتابخانه کاخ توپقاپی استانبول

کتابخانه آن منحصر به فرد و نمونه زیبایی از هنر قرن ۱۸ است. قفسه ها طوری طراحی شده که موجب چرخش هوا شود و کتابها به مهر سلطان احمد سوم ممهور شده است و پنجره ها از عاج فیل است . تعداد کتاب آن ۱۸ هزار و همگی تاریخی هستند. این کتابخانه بدون شک غنی ترین و گرانبهاترین مجموعه به لحاظ نسخ خطی،مینیاتور، نقاشی و معماری در طرحهای اسلامی و شرفی در دنیا به ویژه در جهان اسلام است و شامل کتابهای اهدایی از سراسر جهان از جمله تیموریان در قرن ۱۳٫۱۴ است. نیز ۲۱ هزار کتاب خارجی وجود دارد از منابع غیر اسلامی .بیشتر شاهان عثمانی خطاطان و نقاشان برجسته بودند و ۶۰۰ نسخ خطی با مینیاتورهای زیبا وجود دارد.بزرگترین مجموعه نگارگری دنیا و مهمترین آن با ۱۳۵۳۳ عدد در کتابخانه موزه توپ قاپی نگهداری میشود.در این موزه کتابهایی از عهد صفوی و به زبان ترکی و نیز کتابهای تاریخی فارسی نیز اهدا شده و وجود دارد.از جمله قرآن کریم به نستعلیق و خط محمود نیشابوری که به عثمانیان اهدا شده است .

موزه کاخ توپکاپی استانبول

موزه کاخ توپکاپی بیش ۸۶ هزار شی ارزشمند دارد . و باید گفت که اهمیت دیگر آن به خاطر کیفیت آثار آن است. این موزه آثار وکلکسیونهای زیبا و ارزشمندی در زمینه های مختلف دارد و برای هرکسی از هر گروهی جالب است. با آنکه دارای کلکسیونهای زیبایی از جواهرات ، ساعتها ، لباسها و عتیقه جات زیبای امپراطوران است اما در بین مسلمانان بیشتر با اشیای پیامبران بخصوص اشیای پیامبر اکرم و ائمه و اصحاب پیامبر مشهور شده است که در بخش امانات مقدسه حفظ می شود. موزه قصر توپ کاپی با اینکه آثار مقدسی از اکثر ادیان منطقه دارد اما بیشترین آثار مربوط به اسلام است و مهمترین و مقدس ترین موزه اسلام محسوب می گردد .

برخی اشیای مهم موزه کاخ توپکاپی استانبول

– تخت و خنجر نادر شاه در موزه توپقاپی استانبول

۲ – توپ قاپیموزه

۳ – دست نوشته حضرت محمد(ص)

۴ – پرده های کعبه و کلید و قفل طلایی کعبه

۵ – قدیمی ترین شمشیرها از جمله شمشیرهای پیامبر اکرم ، امام علی، ابوبکر ، جعفر طیار،حمزه (ع) ،عثمان، عمر، خلیفه عباسی و اموی و یزید.

۶ – اشیای امپراطوران عثمانی و هدایای سایر امپراطوران دنیا

۷ – تمام اشیای پادشاهان عثمانی از لباسها ، خرقه های جنگی، شمشیرها (قیلینج لار ) ، تاج ها ، عکسهای پادشاهان و خانمهایشان ، گوشواره ها(کوپه،سیرقا) و …

۸ – عصای موسی (ع)

۹ -استخوان دست حضرت یحیی که طی نبش قبر ایشان بدست آمده و زره ایشان

۱۰ – عمامه حضرت یوسف

۱۱ – قرآن قدیمی روی چرم برای حقاظت از تحریف و منبع مهمی در مورد تحریف نشدن قران مجید است.

۱۲ – لباس حضرت فاطمه زیر انداز خانه حضرت فاطمه

۱۳ – شمشیر حضرت علی (ع) : که یک لبه است اما در یکی از پرچمهای پادشاهان ترک یک شمشیر دولبه با آیات قرآن وجود دارد که در موزه استانبول حفظ میشود و عکس برداری ممنوع است.

شرایط بازدید

این کاخ در تمامی روزهای هفته به ‌غیر از سه‌شنبه در بین ساعات ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر برای بازدید باز است. در طول فصل تابستان نیز ساعات کاری این مرکز طولانی‌تر می‌شود (معمولا تا ساعت ۷ شب) و ممکن است که این کاخ هر هفت روز هفته باز باشد که این امر به میزان استقبال گردشگران بستگی دارد. موزه در صبح‌های تعطیلات مذهبی برای بازدید عمومی بسته است. در حال حاضر هزینه بلیط بازدید از این کاخ، ۴۰ لیره ترکیه برای بزرگسالان است و برای بازدید از بخش حرمسرا نیز باید ۲۵ لیره دیگر نیز پرداخت نمایید.

شماره تلفن: +۹۰ ۲۱۲ ۵۱۲۰۴۸۰

فاکس: +۹۰ ۲۱۲ ۵۲۸۵۹۹۱

لطفا به هزینه ورود، زمان ‌بندی کاری و روزهای بسته بودن این مرکز دقت داشته باشید زیرا ممکن است که این موارد بدون اطلاع قبلی تغییر کنند و یا حتی ممکن است بخش‌هایی از موزه برای تغییرات یا بازسازی برای مدتی تعطیل باشد. برای اطمینان از روزهای کاری و تعطیلات این مرکز نیز می‌توانید به‌صورت مستقیم با موزه تماس بگیرید (پیش ‌شماره کشور ترکیه ۰۰۹۰ است).

برای اطلاع از نرخ تور استانبول کلیک کنید.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved