کاکائو جذاب ترین هدیه مکزیک به دنیا

کاکائو و محصولات تهیه شده از آن از محبوب ترین طعم ها در جهان است وشما نمیتوانید کسی را پیدا کنید که کاکائو را دوست نداشته باشد و از خوردن کاکائو لذت نبرد.

کاکائو یکی از باارزش ترین و خوش طعم ترین هدیه های مکزیک به دنیا

کاکائو و محصولات تهیه شده از آن از محبوب ترین طعم ها در جهان است وشما نمیتوانید کسی را پیدا کنید که کاکائو را دوست نداشته باشد و از خوردن کاکائو لذت نبرد. و این محصول از گیاهی به همین نام بر روی درخت کاکائو تهیه میشود اما شاید برایتان سوال پیش بیاید چگونه میوه ی کاکائو به پودر کاکائو تبدیل میشود...

تاریخچه درخت کاکائو

این گیاه ۴۰۰۰ هزار ساله یکی از مطبوع ترین و لذیذترین طعم ها را به گنجینه چشایی ما اضافه کرده است. واژه کاکائو از کلمه cacahuatl و واژه مایایی kakaw گرفته شده است و به معنای میوه قرمز پررنگ است. گیاه کاکائو در نواحی گرمسیری قاره آمریکا رشد می کند و به کاهش دما بسیار حساس است. دانه کاکائو در تمدن مایایی مقدس محسوب می شود و اسپانیایی هایی که به این سرزمین ها آمدند دانه کاکائو را با خود به سرزمین های دیگر بردند.

درخت کاکائو اولین بار توسط تمدن مایا و در حدود ۲۰۰۰ سال پیش به صورت هدفمند کشت شد. با این حال، کاکائو هزاران سال پیش از آن هم وجود داشته، اما بومی های آمریکای مرکزی و جنوبی میوه های کاکائو را می شکافتند و دانه های بادام مانند کاکائو را برای تغذیه پرندگان و حیوانات استفاده می کردند. تمدن مایا اما برای اولین بار دانه های داخل میوه های کاکائو را خشک کرد و به آن ها حرارت دادند و دانه ها را برشته کردند و از این دانه ها برای تهیه غذاهای مختلف استفاده میکردند . کاربرد کاکائو در تهیه برخی غذاها ویژه مناسبات و مراسم های خاص بود و مفهومی آئینی و ویژه داشت. در آن زمان، تنها طبقات بالای جامعه مایا اجازه داشتند از این میوه و غذاها استفاده کنند.

مورخان اسپانیایی در اسناد و مدارک در مورد کاربردهای مختلف کاکائو نوشته اند که در تهیه غذاها و نوشیدنی های مختلف استفاده می شده است. زمانی که استعمارگران اسپانیایی شروع به کشت و پرورش این دانه در مکزیک کردند، شیوه سنتی استفاده از کاکائو در غذاها و نوشیدنی ها کم رنگ شد و در نهایت به شکل کاکائوهای امروزی درآمد.

شاید برای شما سوال باشد که پودر کاکائو چطور تهیه می شود؟

میوه های جذاب کاکائو از سرشاخه های درخت های کاکائو آویزان می شود. پوسته بیرونی میوه ها سخت و محکم هستند و هنگامی کاملا رسیده می شوند چیده می شوند. میوه های رسیده از وسط نصف می شوند و دانه های سفید و چسبناکشان خارج می شود. دانه های کاکائو تازه هیچ شباهتی به چیزی که ما به عنوان کاکائو می شناسیم ندارند و بیشتر شبیه بادام هستند! در طریقه سنتی، دانه ها داخل جعبه های چوبی قرار داده می شوند و در گرمای گرمسیری تخمیر شده و رنگ و عطر و بویشان تغییر می کند.

پس از گذشت هفت روز دانه های کاکائو قهوه ای می شوند و عطری شبیه کاکائو پیدا می کنند. و زمان آن میرسد که دانه های کاکائو را برشته کنند و بعد آن را آسیاب می کنند. روش سنتی آسیاب کردن دانه های کاکائو در مکزیک به وسیله ابزاری شبیه به هاون است که از سنگ های آتشفشانی تهیه می شود. پودر کاکائوی را به غذاها و نوشیدنی های مختلف اضافه می کنند و به این ترتیب کاکائو به شکل و طعمی که می شناسیم آماده می شود. حجم زیادی از پودر کاکائو برای مقاصد تجاری و بازرگانی بار کشتی می شود و برای استفاده در تهیه انواع شکلات، نوشیدنی و سایر محصولات به کشورهای مختلف دنیا فرستاده می شود.

1397/3/13

 • کیوان پرواز
 • ممنوعیت پرواز هواپیما های «هما» در آسمان اروپا لغو شد

  ممنوعیت پرواز هواپیما های «هما» در آسمان اروپا لغو شد

  تغییر رنگ پاسپورت های انگلیسی پس از خروج از اتحادیه اروپا

  تغییر رنگ پاسپورت های انگلیسی پس از خروج از اتحادیه اروپا

  ریزش سفر خارجی‌ها به ایران/ آواری که صدا ندارد

  ریزش سفر خارجی‌ها به ایران/ آواری که صدا ندارد

  آتش سوزی عجیب دومین پارک بزرگ اروپا

  آتش سوزی عجیب دومین پارک بزرگ اروپا

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved