کلیسای جامع مسیح منجی مسکو

اگر به روسیه سفر کنید، یکی از چیزهایی که توجهتان را به خود جلب می کند، تعداد زیاد کلیساهاست. درست مثل ایران که هر محله ای مسجدی دارد، اینجا هم میتوان در هر محله حداقل یک کلیسا پیدا کرد. کلیسای مسیح منجی در قسمت شمالی رودخانه مسکو قرار دارد و برای رسیدن به بلندترین کلیسای ارتودوکس جهان از کاخ کرملین، چند دقیقه ای بیشتر راه نیست.

تاریخچه کلیسای جامع مسیح منجی

«کلیسای جامع مسیح منجی» (Cathedral of Christ the Saviour) یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های مسکو است که در بخش شمالی رود موسکوا و در جنوب غربی کرملین قرار دارد و داستان‌های بسیاری برای نقل کردن دارد.

ظاهر این کلیسای عظیم شاید شما را در مورد قدمتش به اشتباه بیاندازد، اما واقعیت این است که این کلیسا در سال 2000 میلادی ساخته شده است؛ اما برای دومین بار! کلیسای مسیح منجی مسکو، تاریخ جنجالی دارد که شاید همین تاریخ عجیب، آن را از دیگر کلیساهای همتایش متمایز می کند.

مهم ترین اصلاح لیبرالی، لغو قانون رعیت داری (سرف داری)، که منجر به آزادی حدود 23 میلیون نفر شد در زمان سلطنت این تزار روسیه اتفاق افتاد.

حتما بعد از خواندن تاریخ کلیسا بیشتر مشتاق دیدن این بنای زیبا و با شکوه خواهید شد؛ فقط توجه داشته باشید عکس و فیلم برداری در داخل کلیسا ممنوع می باشد.

داخل کلیسا هم به اندازه بیرون کلیسا چشم نواز است. سقف بلند کلیسا فضای داخل کلیسا را پرانرژی تر ساخته است، و استفاده از رنگ های طلایی و آبی و زرد در نقاشی های دیواری و سقفی و وسایل استفاده شده شکوه خاصی را به فضای داخلی کلیسا بخشیده است.

تاریخ بلندترین کلیسای ارتودوکس جهان به زمان شکست ناپلئون بر می گردد. روز 25 دسامبر سال 1812 میلادی، زمانی که آخرین سربازهای لشکر ناپلئون _ لشکر ششصد هزارنفری_ از روسیه خارج شدند الکساندر اول، تزار روسیه، بیانه ای را صادر می کند که در آن دستور ساخت کلیسای جامعی به احترام مسیح منجی و به جهت سپاسگزاری از پروردگار وهمچنین به افتخار پیروزی ارتش روسیه امضا می شود.

زمان زیادی گذشت تا کار واقعی ساخت کلیسا شروع شود. مکان اولیه تعیین شده بر روی تپه گنجشک ها بود اما وجود آبهای زیر زمینی پروژه را غیرعملی ساخت. تا سر انجام در ماه آپریل 1832 امپراتور جدید، نیکلای اول طرح جدیدی را توسط معمار محبوبش "کنستانتین تون" پذیرفت. محل فعلی کلیسا شخصا توسط نیکلای اول در کنار ساحل رودخانه مسکو و در نزدیکی کرملین انتخاب شد.

بالاخره، اولین سنگ بنای کلیسا در سال 1839 میلادی گذاشته شد. و پس از بیش از چهل سال ، در 26 می 1883، مصادف با روز تاجگذاری امپراتور جدید، الکساندر سوم، و با حضوراو افتتاح شد.

دسترسی کلیسای جامع مسیح منجی

برای رفتن به این کلیسا که در نزدیکی کرملین و در مرکز شهر قرار دارد، در هر کجای شهر که باشید کافی است سوار مترو شده و در ایستگاه کراپوتکینسکایا، روی خط قرمز، پیاده شوید. از درب خروجی مترو که خارج می شوید روبرویتان محوطه زیبا و گل آرایی شده ای است که در سمت راستش، ساختمان با عظمت سفید رنگ کلیسا با گنبدهای طلایی رنگش، دلربایی می کند و روبروی کلسیا در محوطه پایین کلیسا، مجسمه الکساندر دوم قرار دارد، مجسمه یکی از چهار امپراتوری که تاریخ ساخت کلیسای اولیه در زمان فرمانروایی آن ها رقم خورد. از این مجسمه (یادبود) شش متری امپراتور، در سال 2005 پرده برداری شد. تزار الکساندر دوم را با نام آزادی بخش می شناسند.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved