کلیسای سیونی تفلیس ( Sioni Church )

اکثریت گرجی ها پیرو دین مسیحیت هستند و برای عبادت و دعا به کلیساهای متعددی که در سطح این کشور ساخته شده اند مراجعه می کنند . برخی از این اماکن مذهبی ، قدیمی بوده و برخی دیگر نیز در طی دهه های گذشته ساخته شده اند کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان (Sioni Cathedral Tbilisi) از موارد تاریخی است که با قرار گیری در مرکز شهر به راحتی می توان به آن دسترسی داشت .

کلیسای سیونی تفلیس در گرجستان در بخش مرکزی شهر و در کرانه های راست رودخانه کورا قرار گرفته و با دسترسی راحت از کهن ترین کلیساهای تفلیس به شمار می آید . دستور ساخت این کلیسا در نیمه دوم قرن پنجم توسط شاهی به نام واختانگ گرگاسالی صادر شد و ساخت ان از اوایل قرن ششم میلادی آغاز و تا اوایل قرن هفتم ادامه داشت . کلیسای سیونی یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس است که در طول قرن های گذشته بارها تخریب شد و هر بار مورد بازسازی قرار گرفت تا به عنوان یکی از ابنیه تاریخی برای آیندگان حفظ گردد . در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتدوکس گرجستان است نگهداری می شود که یکی از مهمترین دیدنی های تفلیس می باشد .

در سال 1226 گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع شد ولی به سرعت بازسازی گردید. در سال 1386 مجددا توسط تیمور لنگ که به گرجستان هجوم آورده بود مورد تخریب واقع شد ولی توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد.

در اوایل قرن 17 میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانیها واقع شد این کلیسا نیز از گزند ایشان در امان نماند و باز تخریب شد ولی شاهان گرجی انرا دوباره بازسازی کردند.

در سال 1668 اینبار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود. در سال 1710 شاه واختانگ ششم بنای کلیسا را از نو ساخت ولی اخرین بار باز توسط آقا محمد خان قاجار در سال 1795 تخریب گردید.

در قرن 19 کلیسا مورد تجدید بنای اساسی واقع شد و بین سالهای 1980 تا 83 نمای خارجی کلیسا توسط سنگهای تراشیده شده تزیین گردید.

نقاشیهای داخلی کلیسا توسط گریگور گاگارین بین سالهای 1851 تا 55 انجام شده است.

گفته می شود که بنا کنندگان این کلیسا خود در اینجا به خاک سپرده شده اند.

برای اطلاع از نرخ تور تفلیس کلیک کنید.