یادبود شاه وختانگ ( Statue of King Vakhtang Gorgasali )

مجسمه اين پادشاه گرجی (King Vakhtang Gorgasali ) در حال اسب سواری در محوطه کلیساي متخي واقع شده که دقیقا در جایی ست که پادشاه نقطه ای استراتژیک را اشغال کرده و در همان مکان قصر خود و کلیسای اولیه آن را ساخته است.

در شهر تفلیس محوطه کلیسای متخی یک مجسمه از پادشاهان گرجی به نام (یادبود شاه وختانگ) که در حال اسب سواری است قرار دارد.

در روايات و داستان‌های افسانه ای گرجي آمده است که یکی از پادشاهان گرجی به نام شاه وختانگ اول برای تفریح و شکار به یکی از مناطق سرسبز و گردشگری کنونی شهر تفلیس سفر می کند این منطقه دارای یک چشمه آبگرم جوشان بوده است، شاهین این پادشاه به یک کبک حمله می کند و هر دو در داخل چشمه افتاده و در اثر گرمای بیش از حد آب می سوزند.

شاه وختانگ بعد از دیدن این صحنه تصمیم به برپایی یک شهر (تفلیس) در کنار این چشمه گرفته و قصر و کلیسای اولیه خود را در آن مکان بنا می کند.

ولی امروزه باستان شناسان با آثاری که ازقلعه ناریکالا http://www.keyvanparvaz.com/قلعه-ناریکالا کشف کرده اند بر این باورند كه در قرن چهارم در اين منطقه شهري وجود داشته است وشاه وختانگ تنها بيانگذار تفليس و مرمت كننده و بازسازنده این شهر بوده است.

برای اطلاع از نرخ تور تفلیس کلیک کنید.

 • کیوان پرواز
 • در باره کشور گرجستان

  در باره کشور گرجستان

  گُرجِستان به گرجی (საქართველო، ساکارْتْوِلُ) و (با نام بین‌المللی Georgia) کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه واقع شده است. گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار داشته و یکی از اهداف مقامات سیاسی این کشور عضویت و قرار گرفتن در اتحادیه اروپا است. مردمان بومی گرجستان، مردمی گرجی مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. زبان رسمی این کشور گرجی است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد. قدمت زندگی انسان در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ ( یک میلیون و هشتصد هزار ) سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در تین کشور زندگی می کردند. گرجستان در زمانهای باستان با نام ایبریا شناخته می‌شده و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژه یونانی گِئُرْگیا (Georgia) که به معنای کشاورزی است، شناخته می‌شود. از زمان دوره پادشاهی گرجستان باستان یا همان ایبریا توسط پارناواز یکم در سده چهارم پیش از میلاد تا زمان حمله مغولها به گرجستان در سده ۱۳ میلادی، دوره صلح و آرامش در تاریخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاریخی پر فراز و نشیب را به ایستادگی در برابر حملات ایرانیان، عثمانی ها و روس ها گذرانده که واپسین مورد آن حمله ی روسیه به گرجستان در سال 2008 میلادی است. واحد پول و تبدیل ارز واحد پول در کشور گرجستان لاری می باشد و هر لار برابر ۱۰۰ تتری است و همچنین هر یک لار گرجستان برابر ۱.600 تومان ایران میباشد . برای تبدیل هر نوع ارز خارجی هیچ محدودیتی در این کشور وجود ندارد و تفاوت زیادی میان بازار سیاه و بانک های رسمی کشور گرجستان نمی باشد. جالب توجه است که مراکز تبدیل ارز درسطح شهر فراوان است که افراد به راحتی می توانند ارز خود را تبدیل نمایند.

  مجسمه مادر گرجستان ( Mother Statue Tbilisi )

  مجسمه مادر گرجستان ( Mother Statue Tbilisi )

  موزه ملی گرجستان ( Georgian National Museum )

  موزه ملی گرجستان ( Georgian National Museum )