همه چیز درباره مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد آبی به دستور سلطان احمد اول و در زمانی که تنها ۱۹ سال داشت ساخته شد. این مسجد در نزدیکی ایا صوفیه قرار دارد و بر روی محوطه یک میدان اسب دوانی باستانی و کاخ امپراطوری بیزانس بنا شده است. موزائیک‌های کاخ مذکور را در موزه موزائیک در همان نزدیکی می‌توانید تماشا کنید. پروژه ساخت مسجد آبی در سال ۱۶۰۹ آغاز شد و ۷ سال به طول انجامید. معماری که طراحی مسجد سلطان احمد را به عهده داشت فردی به نام آقا محمد بود که جدش را اعدام کردند. سلطان احمد که بسیار نگران به پایان رسیدن این مسجد بزرگ بود اغلب خود درگیر روند کار می‌شد. او تنها یک سال پس از اتمام ساخت شاهکارش در سن ۲۷ سالگی درگذشت. پیکر او به همراه همسر و سه پسرش در بیرون مسجد دفن شده است. مجموعه مسجد اصلی شامل یک مدرسه، بیمارستان، یک مدرسه ابتدایی، بازار، عمارت و گور مؤسس آن بود که متأسفانه اکثرشان در قرن ۱۹ تخریب شدند.

مسجد سلطان احمد استانبول چه دیدنی هایی دارد؟

مسجد سلطان احمد در استانبول که به مسجد آبی نیز شهرت دارد یکی از باشکوه¬ترین مساجد ترکیه است که عظمت و زیباییش نظر هر بیننده¬ای را به خود جلب می¬کند و با گنبدهای آبشاری و شش منار باریک، آسمان استانبول را به تصرف خود درآورده¬است. مناره-های مسجد آبی استانبول که از دوردست نیز قابل رویت هستند یکی از برجسته¬ترین ویژگی¬های این بنای تاریخی محسوب می¬شوند؛ زیرا در مقایسه با مساجد دیگر که دارای حداکثر چهار منار هستند نمونه¬ای بی¬نظیر می¬باشد. چینش زیبای آبشاری گنبدهای مسجد سلطان احمد که گویی بصورت پلکانی از گنبد مرکزی به پایین می¬ریزند جاذبه این بنای تاریخی را چندین برابر کرده¬اند. به کار بردن 20000 کاشی آبی در سقف داخلی مسجد نمونه¬ای عالی از طراحی ایزنیک قرن شانزدهم است که نام این مسجد نیز با الهام از این کاشی¬ها گرفته شده¬است. 260 پنجره در مسجد سلطان احمد وجود دارد که نور کافی این مکان را در روز تامین می¬کند و استفاده از دروازه بزرگ و آهنین در قسمت ورودی غربی مسجد، شکوه و جلوه این بنا را به رخ همگان می¬کشد.

مسجد سلطان احمد

تاریخچه بنای مسجد سلطان احمد استانبول

در قرن 17 سلطان احمد اول که تنها 19 سال داشت تصمیم به ساخت مکانی بهتر از مسجد ایاصوفیه برای عبادت مسلمانان گرفت و دستور ساخت مسجدی در نزدیکی ایاصوفیه در استانبول را داد. مسجد سلطان احمد و مسجد ایاصوفیه هر دو در میدان اصلی استانبول و در کنار یکدیگر قرار دارند. ساخت بنای مسجد آبی استانبول 7 سال به طول انجامید و معماری آن را فردی بنام آقا محمد صدفکاری بر عهده داشت. ساختار اصلی مسجد تقریباً شبیه مکعب است و شامل 5 گنبد اصلی، 6 منار و 8 گنبد کوچک است که در گذشته این مجموعه عظیم شامل یک مدرسه، بیمارستان، بازار، عمارت و آرامگاه سلطان احمد بوده که متاسفانه اکثرشان در قرن 19 تخریب شده-اند.

مسافران تور استانبول کیوان پرواز می¬توانند در سفرشان به ترکیه از این بنای باشکوه و تاریخی استانبول بازدید نمایند و لحظاتی به یادماندنی برای خود و عزیزانشان به ثبت برسانند.

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول کجاست؟

برای آشنایی بیشتر با موقعیت مکانی مسجد سلطان احمد استانبول در نقشه بهتر است نقشه استانبول را به خوبی مشاهده کنید. در نقشه مسجد سلطان احمد در استانبول ترکیه و در محله سلطان احمد و در نزدیکی مسجد ایاصوفیه واقع شده¬است که اکثر توریست¬ها بدلیل موقعیت خوب منطقه سلطان احمد، این محله را برای اقامت انتخاب می¬کنند؛ چرا که با وسایل نقلیه عمومی نظیر تراموا یا مترو به راحتی می¬توانند به مکان¬های دیدنی استانبول نیز سر بزنند. یکی از این مکان¬ها، میدان تقسیم استانبول است که می¬توان با تراموا از مسجد سلطان احمد به میدان تقسیم یا همان میدان تکسیم رفت. همچنین کاخ دولما باغچه، برج گالاتا، بشیکتاش از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول هستند که شما می¬توانید از مسجد سلطان احمد با تراموا به آنجا بروید. شما با خرید تور استانبول کیوان پرواز می-توانید علاوه بر بازدید از مسجد سلطان احمد استانبول از دیگر جاذبه های گردشگری اطراف محله سلطان احمد نیز بازدید نمایید.

بازدید از مسجد سلطان احمد در استانبول کاملاً رایگان است و همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب می-باشد. در هنگام برپایی نماز، بازدید از مسجد آبی تا نود دقیقه امکان¬پذیر نیست و گرفتن عکس در این مسجد مانعی ندارد.

مسجد سلطان احمد استانبول

چگونه به مسجد سلطان احمد برویم؟

برای رفتن به مسجد سلطان احمد در استانبول توجه به اینکه شما در کدام قسمت این شهر هتل رزرو کرده و اقامت دارید نکته بسیار مهمی است. شما می¬توانید با به همراه داشتن نقشه استانبول ترکیه براحتی خود را به محله سلطان احمد برسانید. رفتن به مسجد سلطان احمد با مترو که ایستگاه آن در چهار کیلومتری این اثر واقع شده¬است، یکی از کم هزینه ترین روش ها برای رسیدن به مسجد آبی استانبول است. استفاده از وسایل نقلیه عمومی نظیر تراموا، تاکسی و اتوبوس از دیگر روش¬هایی است که می¬توانید با آنها خود را به محله اروپایی فاتح و مسجد سلطان احمد برسانید.

مسجد سلطان احمد استانبول عکس

دلایل خرید تور استانبول و بازدید از مسجد سلطان احمد استانبول

خرید تور استانبول برای گردشگرانی که علاقه¬مند به مکان¬های تاریخی، مذهبی و فرهنگی باشند بدلیل داشتن مساجد باشکوه و بی¬نظیر، طرفداران زیادی دارد. مسجد سلطان احمد در استانبول نمونه¬ای از مساجد تاریخی ترکیه است که محبوبیت بسیاری در بین مسافران داخلی و خارجی استانبول دارد. از اینرو آژانس مسافرتی کیوان پرواز با پیشنهادهای ویژه و مقرون به صرفه تور استانبول، سعی کرده شرایطی را فراهم کند تا علاقه مندان به این آثار تاریخی و مذهبی بتوانند با سفر به ترکیه و بازدید از جاذبه های گردشگری استانبول لحات شیرین و به یادماندنی را برای خود و عزیزانشان به ثبت برسانند.

برای کسب اطلاع از نرخ قیمت های به روز بر روی لینک زیر کلیک کنید

مسجد سلطان احمد اسطنبول

برای کسب اطلاع از نرخ قیمت های به روز بر روی لینک زیر کلیک کنید

تور ارزان ترکیه

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved