غار باتو کوالالامپور

تپه ای آهکی دارای صخره هایی پرشیب و تیز در نزدیکی شهر کوالالامپور قرار دارد که پوشیده از گیاه و درختان سرسبز که در آن غارهایی شگفت انگیز پنهان شده است.

این غار ها موزه، معبد و محلی امن برای جانوران کمیاب می باشد.

اگر برای بازدید این غار بروید مشاهده میکنید که سر در آن با سازه ای مذهبی تزئین شده و از خداوندگار هندو مجسمه ایی عظیم جای داده شده که میمون ها نگهبان چند هزار ساله این بنا می باشند.

تاریخچه ی غار باتو ( Batu Cave )

طرز تشکیل این غار در نتیجه دگرگونی زمین از سنگ های آهکی و دریاچه پیش از تاریخ می باشد.

در ابتدا ساکنین و به عبارتی می توان گفت ساکنین این غار ها میمون ها بودند. سپس مردمان قبیله" Temuan " از ورودی غار باتو به عنوان پناهگاه استفاده و زندگی می کردند اما مروزه به عنوان محل مهمی برای عبادت،پرستش و تجمع هندوها است.

این تپه ها در سال 1860 محل استخراج چلغوز برای حاصلخیز کردن خاک های کشاورزی چینی ها بود.

غار باتو به سرعت، به مقصدی برای زائران هندو و گردشگران تبدیل شد.

اما این نکته را فراموش نکنیم که صاحبان اصلی این غارها، میمون ها بوده و هم چنان نیز هستند.

ورودی این غار برای همگان آزاد است و نیازی به خرید بلیط نیست.

خداوندگار مورگن ( Muragan )

هنگام ورود به غار پیکری ۴۲ متری از مجسمه ی غول پیکر خداوندگار مورگن ( Muragan ) که ساخته شده از بتن و فولاد چشم اندازی زیبا از این بنا را نمایان می کند که ساخت این بنا به دست 15 مجسمه ساز هندی به مدت 3 سال به طول انجامید.

علت این که هندی ها مجسمه مورگن را سر در این غار بنا کردند این است که این قشر بر این تفکر اند که خداوند مورگان مردی جنگ جو برای خوبی و محافظت از شر است.

غار موزه ی رامایانا

غار رامایانا ( Ramayana Cave ) در همان ابتدای مجموعه و سمت چپ پله ها قرار دارد که بر در ورودی آن مجسمه پانزده متری و رنگی از خداوند هانومان ( Hanuman )قرار گرفته است.

ورودی این غار هزینه دارد. هزینه برای گردشگران ۱۵ رینگیت ( واحد پول مالزی ) و برای محلی ها ۷ رینگیت است.

پله نوردی ...

این مجموعه اوایل دارای 272 پله بتنی بوده و اما حال این پله ها بتنی می باشند.

بهتر است هنگام بالا رفتن از پله ها تجهیزات لازم اعم از نوشیدنی و خوراکی را با خود به همراه داشته باشید که به زودی وارد قلمرو میمون ها میشیم.

قلمرو میمون ها ...

طی مسیر استراحت کنید.

حتما برای میمون ها میوه یا خوراکی بخرید، در غیر این صورت آنها بدون تعارف از خوراکی های شما بر میدارند.

اگر از بعضی آنها رفتار پرخاشگرانه ای دیدید تعجب نکنید; احتمالا بخاطر نوشابه انرژی زا می باشد.

در این صورت اگر چیزی از دست شما گرفتند مانند یه مهمان مودب تسلیم میزبان خود شوید به هیچ وجه آن را نکشید. در غیر این صورت بازنده این نزاع شما خواهید بود، آن ها دندان ها ی فوق العاده بلند و تیزی دارند!

غار معبد

پس از گذراندن آنهمه پله در هوای گرم، هوای خنک درون این غار لذتی عجیب دارد که دارای یک سقف 100 متری می باشد.این غار بزرگترین بنای این مجموعه می باشد که چند زیارتگاه را در خود جای داده است.سقف غار گنبدی شکل است و آسمان از میان حفره ای که در آن وجود دارد به چشم میخورد.

نور طبیعی که از این حفره داخل غار را روشن میکند، بوی عود، صدای دعاهای مردم که در فضا میپیچد شما را غرق تماشا میکند و این در حالی ست که شعر مولانا به گوش میرسد:

هرکسی از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من

چطور به غار باتو برویم؟

غار باتو در فاصله 13 کیلومتری از شهر کوالالامپور قرار گرفته است که بهترین راه دسترسی با قطار است که این قطار از ایستگاه کوالالامپور حرکت میکند. همچنین این مسیر با تاکسی هم راحت است اما هزینه بر.

زمان بازدید از غار باتو

هر روزه از ۶ صبح تا ۹ شب، امکان بازدید از مجموعه وجود دارد.

طراحی سایت آژانس مسافرتی و رزرواسیون آنلاین توسط بیسیس فلای

Copyright © 2015 keyvanparvaz.com All Rights Reserved